Welcome to Blogster!
734,928 Blogster Users  |  364,642 Posts
 
 
 

delina

 

Blog Traffic: 12434

Posts: 3

My Comments: 1

User Comments: 124

Photos: 1

Friends: 0

Following: 0

Followers: 0

Points: 45

Last Online: 2371 days ago


 
 

Visitors

No Recent Visitors
 

Letrat Tarot Kanë Fuqi Hipnotizuese

Added: Saturday, November 4th 2006 at 7:23am by delina
Related Tags: art
 
 
 

DELINA CICI

Shkencëtarët ende nuk kanë rënë dakord mbi origjinën e letrave Tarot. Disa tregojnë se janë trashëgimi nga Egjipti i lashtë. Të tjerë mendojnë se u përkasin ciganëve, ndërsa të tjerë janë të mendimit se janë marrë nga një sekt mistik në Siri.

"Imazhi i letrave Tarot tregon simbolikën, ato letra tregojnë sekretin", tregon Irina Krutitskaya, një studiuese e historisë së artit dhe pronare e një salloni magjie. "Në esencë Taro është një sistem konceptesh mbi rregullat e fshehura që kontrollojnë universin dhe jetën e gjithë secilit nga ne", thotë Krutitskaya.

Me disa përjashtime të vogla, kutia Tarot ka 78 letra, misteri i madh (22 letra) dhe misteri i vogël (56 letra). 22 letrat e misterit të madh janë lerat që ne përdorim. Imazhet e tyre simbolike në të shumtën e rasteve janë të bukura, shumëngjyrëshe dhe ndodhen në zemër të letrave Tarot.

Prototipat e fuqishëm, që janë të ilustruar në këto letra, janë të njohur në kultura të ndryshme. Ata përfshijnë budallain, atë që kërkon të vërtetën me çdo kusht; perandorin, figurën e mashkullit autoritar; hënën, simbolin e intuitës dhe dinakërisë.

Lexuesi i përzien letrat dhe i pret ato në tri pjesë. Më pas i vendos pjesët sërish bashkë dhe merret me letrat që do të lexojë, që janë zgjedhur ndërkohë nga i interesuari", tregon Krutitskaya. Ai mund të shohë gjëra të cilat do të ndodhin në jetën e tij, kështu që bëhet pjesë e një procesi të drejtuar kozmik. Ai mbërthehet pas procesit teksa dëshirat e tij i vijnë ndërmend, lëviz letrat që dëshiron që lexuesi të shohë. Shpërndarja e letrave në një formë të veçantë e bën kureshtarin që të përqendrohet plotësisht", vazhdon Krutitskaya.


Përse shumë njerëz u drejtohen letrave Tarot?

Ne nuk e dimë se çfarë ndodh në brendësi të mendjes tonë. Ne mbajmë shumë mistere që lidhen me jetën tonë dhe janë të fshehura thellë në ndërgjegjen tonë. Letrat Tarot kthehen në një çelës për të hapur dyert e vetes.

Kemi dëgjuar për rastet e ndikimit të fuqisë së treguesit. Kështu që treguesit e fatit kanë përdorur fjalë që ju kanë hipnotizuar. Fuqia e hipnozës është kjo?

Krutitskaya nuk ka asnjë dyshim se e panjohura merr situatën në dorë. "Interesi juaj nuk buron vetëm te dëshira për të njohur se çfarë është rezervuar për ju. Shkaktohet pjesërisht nga nevoja e ndërgjegjes suaj, e cila merr informacione nga nënndërgjegjja. "Dua t‘ju rikujtoj përsëri se letrat Tarot janë të lidhura me mendimin kozmik (nga informacioni i personit dhe energjia, e cila përcakton të ardhmen e personit. Informacioni është ngulitur në kohë (e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja). Kjo është kryesorja, e cila përdoret nga mendjemprehtët".

Artikulli ne orgjinal:

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=4924

 

User Comments

du te di per te ardhmen time sa do pak qe muni me me tregu

dua te di qka pres nga e ardhmja ime

dua  tadi   qka   presne tardhmen

diqka per jeten time do doja te di

une dua ta di per jeten ne te ardhmen dhe a do te jem me personin qe e dua

du me dit per te ardhmen time jom e martume qe dy vjet jom 19 vjeqare

 

dua ta di per te ardhmen time

du ta di diqka per jeten time

du ta di per te ardhmen time

du ta di per te ardhmen time

dua tedi per ftin ejetes

dua ta di se qfar do te me pret ne te ardhmen

Dua te di diqka per te ardhmen time.

dua te di  te ardhmen time si do te jet

Undecidedkush  jam  une nese  muj me  dit

dua me dit te ardhmen time

mundesisht kisha pas deshir me dit per te ardhmen time se qka do te me ndodh ne jet

dua te di per te ardhmen time se kush edhet fat i jetes sime dhe se a do  te kem sukses ne jet

 

du të di kur kam për tu martuar

kisha pas deshir me dit a do mundem mu feju 18 vjet me fisnik rama e mu martu 20 vjet edhe a do te me jep babi jeme te fisnik rama

po moj qysh jo ki mu martru e mu pusu me qata qe po vet oi marigon 4 fmi ki mi bo dije qao

me ke do te martohem

kur one kom me dek

 

du te di qka pres nga e ardhmja

dua te di per te ardhmen time

du a te di  per te ardhmen time se si do jet oki bay shprejoj te me ktheni pergjegjje ne emailin tim

du me dit per te ardhmen time a a jom  prap me personin qe e du pres pergjigjjen

diqka per te ardhmen time

diqka per te ardhemn time

si dot jet e ardhmja ime kur do te fejohem dhe ku  dhe shendeti im si do te jet  ju lus te me tregoni

hahha jo valla oj marigona babi skomet dhan dej sa del guha sa eqenit ski me pa burr me sy hahahahaha

dua tedij a  e kom fat personin qe e du

mundesisht po du me dit per te ardhmen time....qfar te ardhme kam une?????

jam me nje djal ne lidhje dua te di a e kam fate te jetes dhe dua te di pak per studimet e mia si do te shkojn ne te ardhmen

THJESHT dua te di per te ardhemn???

a do e gjej ndonjeher  'pjesen tjeter' ?

ju lutem kam nje hall para ca kohesh jam fejuar dhe pas nje kohe me ka humbur unaza e fejeses dua te di .A e kam humbur? A ma ka mar dikush? Dhe a do ta gjej

hmmm...dua te di diqka reth dashuris time se qfar do behet????

dua te di se qfar suksesi do te kem ne fund te vitit.

une dua ta di te ardhmen time

dua te di se me kan ka me u martu ju lutem me tregoni

sa femij do ti kem

a kom me  nxan shum  pidha ne te ardhmen

a me don mu  valbona edhe a kemi me u martu najher une e ajo plus sa  thmi kena mi pas ?

dua  te  di per te  ardhmen time dhe te familjes time

dua te di per te ardhmen time

dua te di per te ardhmen time

 

kish  dasht me dit per te ardhmen time dhe  a  do te  jem me njeriun qe e dua un

kisha pas qef me dit a ka me mu kthy najher ni person edhe diqka per te ardhmen

shum mir

dua te di te ardhmen time dhe kan e kam fat te jetes

dua te di me shum per jeten time private edhe qka do te pres ne te ardhmen e afert

Dua te di per te ardhmen ne te gjitha sferat e jetes

kame deshir me diten per te ardhmen time

um tranove hahahahahhhahaaahha

 

Dua te dij per fatin tim ken e kam fat te jetes?

A eshte fati i jetes time kjo qe kam tani??

pershendetje

une dua te di tash qe jam ne lidhje a eshte fati i jetes sime

te lutem me trego qka do te me ndodh ne 2 vjetet e ardhshme

dua te di per shkollen

dua te di per te ardhmen

rrena jon kto more

rrena tleshit qfar letra atoo bre

peshendetje ,kisha pas deshir me dit kur martohna

nese mundeni me dergoni ketu mesazh dua te di per fatin tim ?

dua me dit per te ardhmen time

kam deshir  shum shum shum me dit kan  ekam fat

dua te di se kan e kam fat edhe a ashte jasht a n Kosovë ??

A do të kem sukses në dashuri

A do te kem fat ne jet

dua te di te ardhmen time a mund te me tregosh

 

kush o fati ijetes time

 

po du me dit per te ardhmen time

tung deshta me dit per jeten time edhe per fatin tim me me tregue

Jam 28 vjeqare kam ankuar nga Epilepsia, isha sheruar pas 6 viteve perdorim tabletave isha sheruar tani prap kam perjetuar 2 sulme dhe kam fillu prap me terapi . Hoxhallaret me thone nuk eshte Epilepsi, Mjeket me thon se po eshte Epilepsi, Jam e fejuar DUA TE DI ME SHUME PER TE ARDHMEN TIME.

hi sa per letrat tarot nukn  ju brsoj fare dhe jane shume palidhje bye

dua te di per te ardhmen sepse jam ndar nga burri se me ka tradhtuar ju lutem me tregoni a do te martohem prap amo qfar do te ndodh me mua

dua me dit per te ardhmen time

du me dite diqka per te ardhmen time n'dashuri a do te jem me pesonin qe e du

Pershendetje...Dua te di diqka per jeten time ne te ardhmen.

(kallxom per jeten tem )s'ju besoj hiq letrave veq me provu e me kqyr a ja ke qillu n'qoft se e qillon ni fiq e fiton

pershendetje...dua te di per ket muaj se si do tme shkoj

nese ka mundesi mem tregu per te ardhmen.jeta

respekt per ju
jom 22 vjeqare nga prishtina
dua te di diqka me shum per te ardhmen time!!!
oki qao kaloni mir

pershendetje

jam nje 17 vjeqar dua te di cila eshte e ardhmja ime

qao kaloni mir

ola

dua te di si e parshikoni ju te ardhmen time ne jeten profesionale e personale

tung

dua te di per fatin tim ne dashuri dhe pune

tungi veq ju pershendes

pershendetje

jam nje  djal 21 vjeqar kish pas  deshire me dite se ado te bashkohem me personi q e edua ,nese edin do  tu ju besoj

qao klm

dua te di diqka per punesim

thjesht dua  per te ardhmen.ju falemnderit.

kisha pas deshir me me fol diqka per dashurin bash te kqyri a po del qysh esht e tani un tkisha fol ty per veten tane

po du me dit per te ardhmen time?

Kur do te punesohem?

diqka rreth dashuris nese ka mundsi ne se jo prap flm

 tung nga ymeri   si jeni si kaloni rrespekt per ju.nese ben diqka rreth dashuris

pershendetje jam elvira dua te di per te ardhmen timese qfar do jet e ardhmja ime ju lutemi ma ktheni

enerroj me vite qe ta kem nje pune te mir ju lutem me tregoni a do ta kem ndonjeher punen qe enderroj??????

deshta te di diqka per te ardhmen time

pershendetje desha vetem te pyes diqka per te ardhmen time      

punsim , fat???

dashta me dit per motren time a ka sherim

dua te di me ke do te martohem?

 

nuk kam besu kurr ne keso gjera po pe provoj nese ja qelloni

emri im asht agron

tung kaloni mir

Jam 20 vjece.dt 28.10.1988.si e kam te ardhmen

kisha pos qef me dit se si e kam te ardhmen  tu kisha lit se qashtut  e kam punen mem kallxu te lutna

te lutna mem kallxu se si e kam te ardhmen te lutna se me kallxon sa ma shpejt se esht e mundur te lutna

 

te lutna se me kallxon se si e kam te ardhmen mujna me kunktatku se bashku mem kallxu se e kam punen qashtut te lutna se me trekon

kam pas nje lidhje te lutem a me kthehet prap

e kam pas nje lidhje a do te me kthehet prap

po du me dit kush um don ?

me fal ju lutem a mundeni te me dihmoni kam qen me ni djal qe 8 vite por kur skemi kalu qysh duhet 8vjet me darje e kemi pas kohen e fundit ma sbukuroj zoti e shum rash dashni ne te po aj ja ka fillu me punu pr e ka taku pr ni femen e ja ka nis me kalu un punoj ni dyqan te kepucve kuse aj erdh pun te un em tregoj qe ka ni femen e don me vazhdu jet me te e don me u lidh serizisht bohen 4jav qe as qi intereson qe jam dikun bile e kam pas ditlindjen me 19 dhjetor as qe i ka ra mend me ma uru bile ni sms

me ma dergu kurse jam merzit shum e po merzitna shum sa qe gjdo dit po kam dhimje te mushkrive ama sa qe pi shti vetit merzi po kam dhimje te moshkrive jam ka shpresoj qe me thir a ben ta di ame thir a kena me kan bashk te lutem dihmom  ju falemderit per mirkuptim

tung ju pershendes desha te pyes diqka per te ardhmen time kur do te martohem per punsim,fat?

jam fitorja ju pershendes du me dit qysh do te jet jeta ime ne te ardhmen fatin cilin e kom fatin e jetes parat shendetin gjithqka ne lidhje me mu tung te pershendes shuuuuum pres pergjigjeje

deshiroj te di se kush eshte  fati im i jetes  dhe a do te jem e punsuar

 

jam vajz 17 vjeqare 20 08 1991 mem tregu per te ardhmen

Jam lenda desha te me tregoni rreth fatit,sepse sa her gjendem afer ndodh ne e pa pritur edhe shkatrohet.Mund te jet kjo e percaktuar nga lart apo te tjeret ndikojn ne fatin tim.Ju kisha lut te me tregoni per ket mister qe ne eshte krijuar.

Me rrespekt Lenda

tung   ju pershendes   desha te di per te ardhmen   e familjes time    ne pergjethsi      ju lutem   me tregoni  .

Jam dita desha te di per te ardhmen time ju lutem
Du me dit perse po friksohem shum kur po mbes vetem
Dua te di per te ardhmen djelli
Dua ta ti per te ardhmen t lutem

Post A Comment

This user has disabled anonymous commenting.